Op 9 maart 2026 ondertekenden alle bovengenoemde partijen de Intentieovereenkomst Watersysteem Lochemse Berg en omgeving. Zij gaan langjarig samenwerken aan de wateropgaven op de Lochemse Berg en omgeving.
Aanleiding
Aanleiding voor de samenwerking zijn de gevolgen van langdurige periodes van droogte tussen 2018 en 2023, de extreem natte periodes in 2023 en 2024, gecombineerd met toenemend (drink)watergebruik. Hierdoor staat de beschikbaarheid van water voor drinkwater, landbouw en natuur onder druk.
Voldoende water voor mens, landbouw en natuur
Veranderingen in het klimaat zorgen voor langere natte en droge periodes. Dat raakt bewoners, agrariërs en de natuur in het gebied. Tegelijkertijd kunnen zij samen bijdragen aan oplossingen. Met deze samenwerking werken de betrokken partijen toe naar een duurzaam watersysteem dat beter bestand is tegen zowel droogte als wateroverlast.
Eerst aandacht voor zorgen van bewoners
De eerste stap is aandacht voor de zorgen en ervaringen van bewoners en agrariërs over de waterhuishouding. Het gaat bijvoorbeeld om zorgen over grondwaterstanden, wateroverlast of droogte en om lessen te trekken uit eerdere projecten zoals Hagenbeek. Vereniging Contact Barchem speelt hierbij een belangrijke rol en is daarom partner en medeondertekenaar van de intentieovereenkomst.
Wat gebeurt er de komende drie jaar?
Met het tekenen van de intentieovereenkomst, kan de verkenning starten. Tijdens de verkenning worden geen grootschalige of structurele maatregelen uitgevoerd. Het gaat vooral om samenwerken, vertrouwen opbouwen en samen nadenken over oplossingen. De komende drie jaar werken de partijen aan:
- Plan van aanpak
Met daarin aandacht voor communicatie en participatie. Daarbij wordt geleerd van de onrust rondom eerdere projecten, zoals Hagenbeek. - Onderzoek watersysteem
Ik kaart brengen van het watersysteem van het gebied (een hydrologisch perspectief) en verkennen van mogelijke oplossingen voor de lange termijn. - Verkennen van ‘geen spijt’-maatregelen
Een verkenning met grondeigenaren van ‘geen spijt’-maatregelen in drie deelgebieden voor de korte termijn. Volgens de aanpak ‘Elke druppel de grond in’. - Uitvoeringsprogramma
Hierin staat welke structurele maatregelen op termijn nodig zijn. Hoe deze maatregelen worden betaald. En wat de afspraken zijn over communicatie en participatie. - Samenwerkingsovereenkomst
Opstellen van een samenwerkingsovereenkomst, als startpunt voor de uitwerking en uitvoering van de maatregelen samen met het gebied.
