Aanleiding
De gemeente Lochem gaat het noordelijke en zuidelijke deel van de Hoofdstraat in Gorssel aanpakken (zie figuur 1). Deze wegdelen bestaan (nog) uit asfalt en zijn toe aan groot onderhoud. Dit is aanleiding om te kijken of het mogelijk is om de Hoofdstraat verkeersveiliger te maken door de straat meer als 30 km/uur-gebied in te richten. We houden hierbij rekening met een logische aansluiting van deze beide wegdelen op het centrum met de winkels, horeca en museum MORE.
Daarnaast is de provincie Gelderland al enige tijd bezig met de realisatie van een snelfiets-/doorfietsroute (FN348) tussen Deventer en Zutphen. Besloten is om de doorfietsroute langs de N348 te laten lopen in plaats van via de Hoofdstraat. Dit besluit van de provincie was voor de gemeente van belang omdat dit bepalend is voor de inrichting van de Hoofdstraat.

Plandeel Noord
Het noordelijk deel van de Hoofdstraat ligt tussen de Deventerweg (N348) en de kruising Beukenlaan. Het vormt de entree van het dorp vanuit het noorden en wordt, naast enkele woningen, gekenmerkt door o.a. het woonzorgcentrum de Borkel en het appartementencomplex de Bloemenkamp. Ook de aanwezigheid van de mooie, oude eiken en een bushalte kenmerken dit plandeel.
Plandeel Zuid
Het zuidelijke deel van de Hoofdstraat ligt tussen de Deventerweg (N348) en de kruising Kerkstraat. Dit plandeel vormt de entree van het dorp vanuit het zuiden en wordt vooral gekenmerkt door de aanwezigheid van woningen met groene voortuinen en inritten.
Doelstelling
Het doel van de herinrichting van de Hoofdstraat is:
- Het verbeteren van de verkeersveiligheid door de Hoofdstraat in te richten als een 30km/uur-straat.
Aanpak
De aanpak bestaat uit de volgende stappen:
- Stap 1: Voorbereiding
We voeren een beknopte analyse uit van de plandelen op basis van alle beschikbare informatie en brengen de raakvlakprojecten, alle meldingen en externe stakeholders. - Stap 2: Programma van Eisen
We stellen een Programma van Eisen (en wensen) op met input vanuit de gesprekken en werksessies met alle interne en externe stakeholders. - Stap 3: Schetsen aan scenario’s noordelijk en zuidelijk plandeel
Op basis van het Programma van Eisen werken we per plandeel scenario’s uit in een globaal schetsontwerp met een principeprofiel. Het doel van de scenario’s is om de herinrichting vanuit meerdere invalshoeken in beeld te brengen. Dit helpt om keuzes te kunnen maken. - Stap 4: Schetsontwerp per plandeel
We maken een schetsontwerp voor beide plandelen als basis voor de kostenraming.
Planning en proces
De planning en het proces zien er als volgt uit:
Aanpak | Proces | Planning |
Voorbereiding | Overleg met intern betrokkenen | Januari |
Programma van Eisen | Gesprekken met Dorpsraad, OLV, werkgroep Verkeer, MORE, Loetje, Provincie en Arriva | Februari t/m Mei |
Scenario’s | Werksessies met de bewoners Hoofdstraat-Noord én Hoofdstraat-Zuid | Juni |
Ontwerp | Terugkoppeling betrokken stakeholders Inloopbijeenkomst | September Oktober |
Schouw klankbord Toegankelijkheid
De gemeente Lochem heeft op dinsdag 3 juni een schouw uitgevoerd met een groep ervaringsdeskundigen. Deze deskundigen maken deel uit van de klankbordgroep Toegankelijkheid en adviseren de gemeente op het gebied van inclusie en toegankelijkheid.
Tijdens de schouw liepen medewerkers van de afdeling Verkeer en Mobiliteit mee om de toegankelijkheid van de openbare ruimte vanuit gebruikersperspectief beter in kaart te brengen. Ook liep er een afvaardiging mee vanuit de Dorpsraad Gorssel. De input die tijdens het bezoek is verzameld, wordt meegenomen in het ontwerp voor de vernieuwde straatinrichting.
Werksessies met bewoners van de Hoofdstraat
Op 19 en 26 juni is een werksessie gehouden met bewoners van de Hoofdstraat Noord en de Hoofdstraat Zuid om te horen welke wensen zij hebben ten aanzien van de herinrichting van de Hoofdstraat in Gorssel. Zij zijn de ervaringsdeskundigen en weten als geen ander wat er speelt in de straat en waar behoefte aan is. Er is gesproken over onder meer parkeren, trottoirs, oversteekplaatsen, openbaar vervoer en haltes, fietsvoorzieningen, snelheidsremmende maatregelen, verhardingssoort, water en groen. De gemeente de wensen van de bewoners mee in het verder uitwerken van het schetsontwerp voor de Hoofdstraat.
Via deze link zijn de presentaties voor zowel de Hoofdstraat Noord als de Hoofdstraat Zuid te zien:
- presentatie Hoofdstraat Noord (pdf, 4.029 KB)
- presentatie Hoofdstraat Zuid (pdf, 4.035 KB)
Vragen
Mocht u nog vragen of reacties hebben dan kunt u een mail sturen naar: verkeer@lochem.nl